Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aktualności

Przenosimy Państwa opłaty na Półmaraton 2021!04 Cze 2020 14:46Przenosimy Państwa opłaty na Półmaraton 2021!

W związku z przełożeniem terminu XXVI Półmaratonu Kurpiowskiego w Ostrołęce, którego organizacja początkowo zaplanowana była na 31 maja 2020 roku informujemy.
XXVI edycja największego w regionie biegu została ustalona na 30 maja 2021 roku.
Osoby, które uiściły opłatę za start zapraszamy serdecznie za rok, bez względu na to jakie zostaną [ ... ]

NewsyCzytaj dalej
XXVI Półmaraton Kurpiowski w Ostrołęce nie odbędzie się w 2020r! 13 Maj 2020 11:32XXVI Półmaraton Kurpiowski w Ostrołęce nie odbędzie się w 2020r!

XXVI Półmaraton Kurpiowski w Ostrołęce nie odbędzie się w 2020r!

W związku z pandemią koronawirusa (COVID-19) i biorąc odpowiedzialność za zdrowie Uczestników, Wolontariuszy i kibiców naszego wydarzenia, mając na uwadze wytyczne oraz zalecenia władz centralnych i regionalnych, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu XXVI Półmaratonu Kurpiowskiego [ ... ]

NewsyCzytaj dalej
Życzenia Wielkanocne 202007 Kwi 2020 09:02Życzenia Wielkanocne 2020

ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2020 DLA BIEGACZY
(12-13.04.2020)   Z okazji Świąt Wielkanocnych najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności składa   Dyrekcja i pracownicy Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowo - Turystycznych i Infrastruktury Technicznej w Ostrołęce

NewsyCzytaj dalej

Półmaraton i inne biegi w okolicy.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Gdybyśmy tak powrócili do przeszłości i zajrzeli w wyniki I Półmaratonu Kurpiowskiego w Ostrołęce Półmaraton_Kurpiowski to ujrzymy PRZEPAŚĆ ... Tak tak przepaść wśród biegających uczestników z naszego kochanego miasta Ostrołęki oraz jej okolic Powiat Ostrołęcki.
W pierwszym PK wystartowało 10. osób wśród zaledwie 39 uczestników !
Co obecnie dzieje się w Ostrołęce Miasto Ostrołęka ze środowiskiem biegaczy ?
Po prześledzeniu statystyk okolicznych biegów szacuje się, że czynnie w Ostrołęce i okolicy biega już ponad 300. osób !!!
To jest rzeczywiście skok w przyszłość.
Co daje amatorskie bieganie nie musimy nikomu (biegającemu) tłumaczyć :)
Wiemy, że ten trend zdrowego stylu życia będzie w najbliższych latach rósł w siłę, a przykładem może być kolejna grupa biegowa, która wchodzi do Ostrołęki z dużą mocą.
Co powoduje, że ostrołęczanie zaczęli w ostatnich latach biegać?
Dla niektórych jest to odskocznia od codziennych obowiązków, a dla innych rywalizacja na zawodach biegowych licznie już organizowanych w Ostrołęce i okolicy.

Pierwszym biegiem organizowanym od 1994r. wówczas przez MOSiR, a obecnie kontynuowany przez MZOS-TiIT w Ostrołęce jest Półmaraton Kurpiowski.
Choć wcześniej od 1984 roku organizowano biegi pod nazwą Mały Maraton Kurpiowski, który był organizowany przez ... właśnie poszukujemy informacji o ludziach lub zakładzie, klubie, który był organizatorem biegów.

W końcówce lat 90-tych do 2007 roku odbywał się Bieg Miodobrania w Myszyńcu Gmina Myszyniec

W 2007 roku Gmina Kadzidło Kadzidło (gmina) zorganizowała Kurpiowski Bieg Uliczny, który trwał do 2009 roku.

2008 rok to pierwszy bieg AG bez limitu Ostrołęka i okolice w Czarnowcu i Rzekuniu, który odbył się sześciokrotnie. Ten bieg próbowała reaktywować po rocznej przerwie Rzekunianka Rzekuń ale po jednej edycji zaprzestano organizacji.
Ta sama grupa AG bez limitu zapoczątkowała również w 2010r. Bieg Mikołajkowy w Czarnowcu Czarnowiec, który był organizowany w czarnowieckim lesie do roku 2014. Następnie członkowie AG bez limitu postanowili przenieść ten bieg do Ostrołęki i od 2015r. trzy edycje Biegu Mikołajkowego odbyły się już w Parku Miejskim. Ostatnie dwie edycje biegu organizowane są przez Wolontariat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce i MZOS-TiIT w Ostrołęce.
W Lelisie zorganizowano pierwszy bieg przełajowy, który odbywa się corocznie i jego X edycja odbyła się już w 2018roku. Organizatorem jest Gmina Lelis Lelis i LZS Lelis.

W 2012 roku odbywa się pierwsza edycja Biegu Ulicznego w Goworowie, który organizuje UG w Goworowie wraz z Ośrodkiem Pomocy Rodzinie i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie CAL. Bieg trwa i kolejna edycja odbyła się w tym roku na ulicach Goworowa.

W 2013r. powstaje Bieg Pamięci Marynarzy i Ułanów w Susku Starym organizowany przez KS Arco Ławy, a jego szósta edycja odbędzie się już w październiku br.

2014 rok to start z organizacją dwóch biegów w Ostrołęce organizowanych przez Ostrołęckie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Trzeźwości Arkadia - pierwszy to kwietniowy Bieg Szalonego Kurpsia w lasku przy ul. Sienkiewicza, a drugi Kross Po Ostrej Łące przebiegający po terenie tzw. hałdy. Już w sierpniu odbędzie się VI edycja Krossu.

W roku 2014 powstają również biegi na terenie gminy Olszewo-Borki Urząd Olszewo-Borki. Zabiegaj o Borki ulicami Olszewa-Borek i Bieg 3P Przełajem Przez Przystań. Pierwszy w czerwcu, drugi we wrześniu. Bieg organizują Urząd Gminy i Stowarzyszenie Razem Łatwiej.

2015 rok to wysyp nowych imprez biegowych w Ostrołęce i okolicy.
MZOS-TiIT w Ostrołęce organizuje Bieg Tropem Wilczym w Ostrołęce, który jest dotychczas rekordowym biegiem pod względem frekwencji - startuje tu około 500 osób ! Bieg jest organizowany pod koniec lutego.
W marcu natomiast startuje LeŚnyBieg organizowany przez Klub Kolarski 24h, który kontynuuje również marsze dla Nordic Walking. Bieg startuje w Czarnowcu i po dwóch latach przebiega przez Lasy PaństwoweNadleśnictwo Ostrołęka w Przystani aby w 2018 roku wrócić do Czarnowca.
W kwietniu startuje I Bieg Papieski organizowany przez UKS Clan Ostrołęka, a w czerwcu I Bieg Kolejarza organizowany przez SP Nr 3 w Ostrołęce i Osiedle Stacja. Festyn Osiedla Stacja.

W 2016 roku choć za granicą naszego województwa ale tak blisko Ostrołęki, że nie sposób pominąć tej organizacji. I Rydzewski Przełaj - Bieg dla Trzeźwości w Rydzewie organizowany przez Stowarzyszenie "Razem" i UG Miastkowo.
W tym roku odbyła się trzecia edycja biegu majowego.

I wreszcie czerwiec 2018 rok, w którym inaugurację ma nowy bieg LoveLas Run organizowany przez Biegam Bo Lubię Ostrołęka i Urząd Olszewo-Borki.

Czy to koniec możliwości ostrołęckich biegaczy, stowarzyszeń i klubów ? Czy powstaną kolejne biegi, a inne przetrwają?
Czas pokaże :)

Zbiór biegów z okolicy Ostrołęki.
1984 Mały Maraton Kurpiowski - Ostrołęka (z przerwami do 1993r.)
1994 Półmaraton Kurpiowski - Ostrołęka - trwa
1997 Bieg Miodobrania - Myszyniec (do 2007r.)
2007 Kurpiowski Bieg Uliczny - Kadzidło (do 2009r.)
2008 Bieg AG bez limitu - Czarnowiec, Rzekuń (do 2011)
2008 Biegi Przełajowe - Lelis - trwa
2010 Bieg Mikołajkowy - Czarnowiec, Ostrołęka - trwa
2012 Bieg Uliczny - Goworowo - trwa
2013 Bieg Pamięci Marynarzy i Ułanów - Susk Stary - trwa
2014 Zabiegaj o Borki - Olszewo-Borki - trwa
2014 Przełajem Przez Przystań "3P" - Przystań - trwa
2015 Bieg Tropem Wilczym - Ostrołęka - trwa
2015 LeŚnyBieG - Czarnowiec,Przystań - trwa
2015 Bieg Papieski - Ostrołęka - trwa
2015 Bieg Kolejarza - Ostrołęka - trwa
2016 Rydzewski Przełaj - Rydzewo - trwa
2018 LoveLas Run - Przystań - trwa
Czego możemy się spodziewać w roku 2019?

W tych miejscowościach odbywały się lub odbywają biegi uliczne i leśne.
Czarnowiec - Czarnowiec
Goworowo - Goworowo Gmina Powiat Ostrołęcki Historia
Kadzidło - Kadzidło (gmina)
Lelis - LelisMieszkańcy Gminy Lelis
Myszyniec - Gmina Myszyniec
Olszewo-Borki - Urząd Olszewo-Borki
Ostrołęka - Miasto Ostrołęka
Przystań - Turystyka Olszewo-Borki
Rydzewo - OSP Miastkowo
Rzekuń - RzekuńMieszkańcy Gminy Rzekuń
Susk Stary - Zielony Zakątek Susk Stary

Obecnie w Ostrołęce i okolicy działa już wiele klubów, stowarzyszeń lub grup nieformalnych zrzeszających biegaczy amatorów (alfabetycznie):
Amator_Sportu
Biegam Bo Lubię Ostrołęka
Dąbrowski Team
KS ARCO Ławy
Morsy Ostrołęka Nieformalna Grupa
Następny Krok
Ostrołęckie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Trzeźwości Arkadia
Reebok RUN CREW Ostrołęka
Starglass Team
Czy powstaną kolejne grupy i biegi?

Zachęcamy do biegania i stworzenia rekordowego XXV Półmaratonu Kurpiowskiego w Ostrołęce już w maju 2019 roku !

BIEGAJCIE - UDOSTĘPNIAJCIE.

ps. Jeśli biegałeś/aś w tych biegach oznacz się na tablicy :)
Jeśli na tej liście brakuje biegu lub klubu biegowego z okolic Ostrołęki, napisz do nas na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub w komentarzu pod postem.

SPORTowa OstrołękaMichał KowalczykMoja OstrołękaArkadiusz DobkowskiRozmaitości OstrołęckieTygodnik OstrołęckiRadio OkoRDC

O półmaratonie

Półmaraton Kurpiowski jest największą w regionie imprezą biegową, która corocznie przyciąga do udziału liczne grono biegaczy z Polski i zagranicy.

Znajdziesz nas tutaj:

Kurpie – półmaraton życzliwości.

Jakiś czas temu, widząc w sieci informację o Półmaratonie Kurpiowskim nie byłam pewna czy będę mieć odpowiednio dużo siły w nogach i czy to aby na pewno TEN bieg, bo wyboru w weekend biegacze mieli bez liku. Osobiście dostałam cztery propozycje (i może nawet wybrałabym tę czwartą, ale pojawiła się zbyt późno), a decyzję którą podjęłam uważam za bardzo dobrą. Być może każda z nich byłaby co najmniej tak samo dobra.Ostrołękę znam, w jej pobliżu biegałam, ale ten bieg był dla mnie nowością. Profil trasy sprawdziłam w niedzielę rano, okazał się płaski. Czy na szczęście? W jakimś stopniu pewnie tak, miałam więcej siły na reakcje wobec kibiców – często biłam im brawo, gratulowałam dopingu, dziękowałam, odpowiadałam wiele razy na pytanie czy chcę wody itd.

IMG_0921

No właśnie, kibice. Tutaj muszę chwilę się zatrzymać i powiedzieć z radością, że to był jeden z tych biegów, które pozwalają mi doświadczać czegoś nowego. Tak, to zabrzmi banalnie, ale wszyscy byli życzliwi! Scenariusz, jaki jawił się w moich oczach wyglądał idealnie: wszyscy kibice uśmiechają się i biją brawo, pan z butelką wody i izotonika namawia mnie, żebym się wzmocniła, bo zostało to przygotowane przez „dobrego sportowca”; mężczyzna, który jest w stroju biegowym a jedynie kibicuje, trzyma wodę i coca-colę nieśmiało wysuwając rękę z piciem w moją stronę; rowerzyści jadą na chodniku obok z wodą, którą chętnie dzielą się z zawodnikami; a wreszcie – już na 21. kilometrze pani wyszła z zakupami z przydrożnej Biedronki i rozdawała wodę w półlitrowych butelkach! Czy to ważne, że za chwilę meta? Nie, dla mnie to było właśnie przypieczętowanie całej życzliwości, jaką otrzymałam na trasie. Wodą częstowano mnie, jak na szybko w biegu liczyłam, przynajmniej siedem razy. Siedem razy przez 21 kilometrów, przy czym były osoby które kilka razy mijałam na trasie, ułożonej w nakładające się pętle. Coś pięknego! Był moment, kiedy z radości tej atmosfery przez moje ciało przebiegł przyjemny dreszcz. Punkty odżywcze oczywiście zapewnił organizator – w zasadzie był to jeden punkt, ale powtarzający się jeśli dobrze pamiętam pięciokrotnie przy zaplanowanym układzie trasy. Mnie nie brakowało niczego, a wręcz emocji miałam nadto. Nawet kilkadziesiąt metrów przed metą biłam brawo kibicom za ich doping.

Brzmi to nieco tak, jakby kibice przyćmili pracę organizatorów. Nic z tych rzeczy. Po prostu podchodzę do tego w ten sposób, że została wykonana dobra robota, by biegacze na trasie czuli bezpieczni i dobrze zaopatrzeni, szczególnie że panowała wysoka temperatura, natomiast ta „reszta”, nieodzowna i bardzo potrzebna w postaci kibiców uświadomiła mi, jak sparaliżowane jednak w niemałym stopniu przez biegaczy miasto przyjęte zostało przez mieszkańców. Nie sądzę, by nikt na nas nie narzekał stojąc w korku, ale mówię o tym, co osobiście zaobserwowałam.

Moje szczęście nie polega na tym, że 22 maja 2016 r. znalazłam się wśród uczestników Półmaratonu Kurpiowskiego. Polega ono na tym, że czuję się częścią niekończącej się układanki świata biegowego, którego każdy start jest ważnym elementem. To, że znalazłam się w tym miejscu i czasie świadczy według mnie o tym, że mam szczęście do pozytywnych zdarzeń, ludzi i emocji. Zamiast rozkładać to wszystko, co wydarzyło się w niedzielę na organizacyjne czynniki pierwsze (bo za tym nie przepadam), powiem Wam tak: idźcie swoją drogą. Swoją, a nie tą, na którą ktoś z miliona różnych powodów Was namawia. Dziś może to być Ostrołęka, jutro… każde inne miejsce na świecie. Aga

O Ostrołęce

Historia Ostrołęki sięga końca XI wieku, kiedy to na piaszczystej wyspie znajdującej się na wysokości ujścia Omulwi wybudowano gródek obronny. Powstała wokół niego osada zapoczątkowała dzisiejszą Ostrołękę. Najstarszy dokument źródłowy, który mówi o Ostrołęce jako o mieście, pochodzi z 1373 r. i wiąże się z nadaniem przez księcia mazowieckiego Siemowita III wójtostwa w Ostrołęce Świętosławowi Romie. 

W 1526 r. miasto zostało włączone do Korony i oddane we władanie królowej Bonie. Od tego czasu rozpoczął się szybki gospodarczy rozwój miasta zwany „złotym wiekiem Ostrołęki”. Pożary, epidemie, wydarzenia wojenne („potop szwedzki”), które nastąpiły w kolejnych dziesięcioleciach spowodowały niemal całkowitą zagładę miasta. Ostrołęka została ponownie zniszczona w początkach XVIII w., w czasach „wojny północnej”. 

Ożywienie gospodarcze nastąpiło pod koniec XVIII wieku dzięki osadnictwu w Puszczy Zielonej i potwierdzeniu przywilejów rzemieślniczych. Wybudowany niedługo po „potopie szwedzkim” przez posła ziemi nurskiej Tomasza Gocłowskiego klasztor i kościół bernardynów uzyskał wówczas wykończenie wewnętrzne, tj. organy, ołtarze i ambonę, a następnie krużganki, będąc do dziś jednym z najpiękniejszych zabytków Mazowsza. 

Po upadku Rzeczypospolitej Ostrołęka znalazła się w zaborze pruskim, a jako największe miasto w tym rejonie została siedzibą obwodu składającego się z trzech dotychczasowych powiatów: ostrołęckiego, ostrowskiego i nurskiego. 

W początkach 1807 r. w Ostrołęce miała miejsce bitwa kampanii napoleońskiej między wojskami francuskimi i rosyjskimi, wygrana przez wojska Napoleona. O jej znaczeniu świadczy fakt, że nazwa miasta została wyryta na Łuku Triumfalnym w Paryżu. Ostrołęka była też świadkiem jednej z największych i najkrwawszych bitew powstania listopadowego, która odbyła się 26 maja 1831 r. Walczyły w niej wojska polskie pod dowództwem gen. Jana Skrzyneckiego i carskie dowodzone przez feldmarszałka Iwana Dybicza. Szczególnym męstwem wykazali się żołnierze 4 pułku pieszego „Czwartacy” i lekkokonna artyleria dowodzona przez podpułkownika Józefa Bema, której szarża uchroniła Polaków od klęski. 

Na początku XX wieku Rosjanie pobudowali w Wojciechowicach koszary, które w okresie międzywojennym były zajęte przez 5 pułk Ułanów Zasławskich i 12 Dywizjon Artylerii Konnej. W okres II Rzeczypospolitej wkroczyła Ostrołęka z olbrzymimi zniszczeniami wojennymi. Wysiłkiem władz miasta wspieranym powszechnie przez mieszkańców odgruzowano miasto, przeprowadzono remonty budynków, odbudowano ratusz, zbudowano łaźnię, uruchomiono kino. Otwarte zostały 4 szkoły powszechne oraz 8-klasowe państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Stanisława Leszczyńskiego, 8-klasowe Gimnazjum Żeńskie, a w 1921 r., głównie staraniem doktora Józefa Psarskiego, Szkoła Rzemieślniczo-Przemysłowa. 

Podczas II wojny światowej Niemcy zajęli Ostrołękę 8 września 1939 r. W czasie okupacji zginęło około 1000 ostrołęczan. Nauczyciele Gimnazjum i Liceum utworzyli na terenach włączonych do Generalnej Guberni tajną szkołę pod kryptonimem „Golesin”. Równolegle rozwijała się działalność podziemna, a szczególnie aktywna była Armia Krajowa. Wyzwolenie miasta nastąpiło 6 września 1944 r. 

W 1945 r. Ostrołęka została miastem powiatowym w województwie warszawskim. W latach 50. ubiegłego wieku powstały elektrociepłownia i Ostrołęckie Zakłady Celulozowo-Papiernicze, a w latach 1972-1975 kolejne zakłady: Elektrownia B, Zakłady Wapienno-Piaskowe, Zakłady Mięsne, Zakłady Betonów Komórkowych i proszkownia mleka. W tym czasie powstał również szpital, dworzec autobusowy, dom rzemiosła, międzyzakładowy dom kultury, dom sportowca i stadion. 1 czerwca 1975 Ostrołęka awansowała do rangi miasta wojewódzkiego, przestała nim być w roku 1999, wskutek wprowadzenia zmian w strukturze administracyjnej kraju. Obecnie ma status miasta na prawach powiatu grodzkiego. 

Dzisiejsza Ostrołęka liczy ok. 53 tys. mieszkańców. Młode pokolenie ostrołęczan kształci się w siedmiu szkołach podstawowych, pięciu gimnazjach i siedmiu szkołach ponadgimnazjalnych, a także w szkołach niepublicznych. Na terenie miasta działają również Wyższa Szkoła Administracji Publicznej i oddziały innych szkół wyższych. 

Wśród największych ostrołęckich przedsiębiorstw należy wymienić: ENERGA Elektrownie Ostrołęka SA, firmę Stora Enso Poland SA - wiodącego w Polsce producenta celulozy oraz opakowań z papieru i tektury, Xella Polska Sp z o.o. – producenta materiałów budowlanych oraz Zakład Produkcyjny w Ostrołęce Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy. 

Rozwojowi gospodarczemu miasta sprzyja fakt, że od 2007 r. obszar o powierzchni 86,1 ha w Ostrołęce - Wojciechowicach należy do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

(żródło: www.ostroleka.pl)


Więcej